Сомнотерапія. Історія створення. Професійний шлях, довжиною в 12 років

Сомнотерапія — новий напрям в медицині та психології сну

Oksana Voloshyna
Це - Оксана Волошина, засновниця сомнотерапії, нового напряму в медицині та психології сну.
  • Оксана Волошина — психологиня, спеціалістка з невідкладної допомоги в психології, перша сомнотерапевтка в Україні, гіпнотерапевтка, травмафокусована терапевтка, експертка з розладів сну, супервізорка, консультантка ЗМІ.
  • Оксана Волошина — засновниця першого в Україні Центру сомнотерапії, що спеціалізується на лікуванні порушень сну та кошмарів та співзасновниця Інституту розладів сну та психотравматичних розладів, який проводить навчання фахівців в медицині та психології сну.

Сомнотерапія — новий напрям в медицині та психології сну

Професійний шлях оксани волошиної

Оксана Волошина — засновниця нового напрямку в медицині та психології сну — СОМНОТЕРАПІЇ. З 2012 року вона працює з порушеннями сну і кошмарами та є експерткою в цій галузі.

В той час більшість колег та відомих лабораторій ставилися до такого вибору професії з недовірою, вважаючи його дивним і неперспективним. Проте Оксана Волошина вірила в те, що сон відіграє важливу роль у житті людини, і прагнула донести цю думку до суспільства.

Ставлення до проблем зі сном

Раніше до проблем зі сном ставилися несерйозно, адже дослідження сну розпочалися лише 25 років тому. Лише коли проблеми зі сном почали мати серйозні наслідки для здоров'я людей, до них почали ставитися з повагою.

Лікарі та психологи без додаткових знань в сомнології та сомнотерапії не могли глибоко дослідити проблему та знайти її рішення.

Шлях до того, щоб про проблеми сну заговорили на всіх рівнях, був довгим і складним, але зрештою вдалося досягти успіху.

Виникнення сомнотерапії

У 2017 році, при пошуку в Google інформації про сон, видавалися лише сонники, сновидіння та інформація про чаклунів.

Оксані Волошиній довелося самостійно продовжувати працювати, створювати нові платформи, об'єднувати людей, навчати та популяризувати тему сну в Україні.

Кваліфікація сомнотерапевта

Оксана Волошина запропонувала нову кваліфікацію - "сомнотерапевт", а також спеціалізацію за цим напрямком.

Сомнотерапевт — це психолог або лікар, який пройшов додаткове міжнародне спеціалізоване навчання тривалістю мінімум один рік (базовий рівень). Він може лікувати розлади сну різних рівнів, зокрема ті, що пов'язані з травмою (наслідок стресу або гострого стресу, посттравматичні розлади сну, посттравматичні кошмари), без використання глибоких втручань та медикаментозного лікування.

Консультант з порушень сну

У 2017 році також була запропонована додаткова кваліфікація - "консультант з порушень сну". Ця кваліфікація призначена для людей, які не мають медичної чи психологічної освіти, але хочуть отримати знання в сомнотерапії та провадити практику на підприємствах, в організаціях та державних установах.

Консультанти з порушень сну можуть проводити лише первинні втручання, зокрема первинне клінічне інтервʼю та надавати допомогу з невідкладної медицини та психології сну, без глибинних втручань, до пʼяти сесій, налагоджувати  проблеми зі сном, що виникли як реакція на гострий стрес та тривають до  одного-трьох місяців після пережитих травмуючих подій.
Волошиналого

Сомнотерапія - це новий напрямок в медицині та психології сну, який активно розвивається в Україні та за її межами.

Вона ґрунтується на міждисциплінарному та трансдіагностичному підході, що поєднує знання з медицини та психології сну.

Сомнотерапія як наука була заснована в Україні психологинею Оксаною Волошиною в 2017 році

Волошина

Розлади сну, згідно З міжнародною кваліфікацією Хвороб, є окремим захворюванням.

без додаткових знань в медицині та психології сну вилікувати будь-який вид цього захворювання неможливо

Сомнотерапевти
Автори програми підготовки сомнотерапевтів доктор Малік Аіт - Аудіа та Оксана Волошина

Популяризація та Наукове визнання сомнотерапії

У 2017 році про сомнотерапію як новий напрям вперше було заявлено в публічному просторі на сторінках Facebook за 8 місяців до початку міжнародної сертифікатної спеціалізованої програми "Сон. Стрес. Психологічна травма".

20 березня 2020 року перші згадки про сомнотерапію з'явилися в наукових колах на Першій Міжнародній Науковій Конференції на тему: "ЩАСТЯ ТА СУЧАСНЕ СУСПІЛЬСТВО".

У своїй доповіді та науковій статті на тему: "ЯК МОЖНА ПІДВИЩИТИ РІВЕНЬ ГОРМОНІВ ЩАСТЯ?" (ст. 30-33), Андрій Базилевич,  президент СФУЛТ, доктор медичних наук, професор, згадує  про новий напрям сомнотерапії, що розвивається в Україні.

У 2021 році в науковому журналі "НАУКОВІ ЗАПИСКИ НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ "ОСТРОЗЬКА АКАДЕМІЯ" (Серія "Психологія". Випуск 13) була опублікована стаття на тему "ПСИХОТЕРАПІЯ ПОРУШЕНЬ СНУ: ТРАНСДІАГНОСТИЧНИЙ ПІДХІД". В ній йшлося про запропонований новий напрямок сомнотерапії, адже наука сомнологія не вирішувала проблем в лікуванні розладів сну та кошмарів, асоційованих з гострим стресом. Авторами статті є Волошина О.Є. та Жигайло Н.І.

Необхідність у фахівцях з сомнотерапії

В жодному українському виші, хоча і в європейських також зрідка, не було програм підготовки фахівців в галузі медицини та психології сну.

З початком війни з Росією все більше українців почали скаржитися на порушення та розлади сну, кошмари.

В часи пандемії COVID-19 проблеми зі сном лише посилилися. І все більша кількість пацієнтів відчули, що медикаментозне лікування при розладах сну, асоційованих з гострим стресом, не є ефективним, адже воно потребує міждисциплінарного, трансдіагностичного підходу.

У червні 2018 року в Україні стартувала Міжнародна Сертифікатна Спеціалізована Програма "Сон. Стрес. Психотравма". Її авторами стали доктор Малік Аіт-Аудіа (Університет Париж Декарта, Франція) та Оксана Волошина (Інститут Розладів Сну та Психотравматичних Розладів, Україна).

Програма передбачала два рівні кваліфікації фахівців: "сомнотерапевт" та "консультант з порушень сну".
Згодом про сомнотерапію та "Метод Інтегративної Сомнотерапії (МІС)" Оксани Волошиної  почали з'являтися публікації в наукових журналах. Ось деякі з них:

Волошина О.Є. "МІЖНАРОДНА ОСВІТНЯ ПРОГРАМА: "СОН. СТРЕС. ПСИХОЛОГІЧНА ТРАВМА" ЗА КВАЛІФІКАЦІЄЮ "СОМНОТЕРАПЕВТ", 2021.

Волошина О.Є. "ЩОДЕННИК СНУ ЯК МЕТОД ДІАГНОСТИКИ У ТРАНСДІАГНОСТИЧНОМУ ПІДХОДІ", 2022.

Волошина О.Є. "МЕТОД ІНТЕГРАТИВНОЇ СОМНОТЕРАПІЇ. МЕДИЦИНА МАЙБУТНЬОГО", 2022.

Волошина О.Є. "ПСИХОТЕРАПІЯ ПОРУШЕНЬ СНУ", 2022.

Волошина О.Є. "АЛГОРИТМ ВЕДЕННЯ КЛІЄНТА\ПАЦІЄНТА ЗА СПІЛЬНОЮ СИНТЕЗОЮ ЛІКАРЯ ТА ПСИХОЛОГА ЗАСОБАМИ МІЖДИСЦИПЛІНАРНИХ ПІДХОДІВ У СОМНОТЕРАПІЇ НА СУЧАСНОМУ ЕТАПІ", 2023.

Підготовка сомнотерапевтів

У 2019 році, в професійному блозі "Здоровʼя" Уляни Супрун в інтервʼю на тему: "ХОЧУ СПАТИ, АЛЕ СВІДОМІСТЬ ТРИМАЄ МЕНЕ НА ПОВЕРХНІ. ЯКИМИ БУВАЮТЬ РОЗЛАДИ СНУ ТА ЯК З НИМИ ВПОРАТИСЯ" йдеться про те, що окремої спеціалізації під назвою "сомнологія" в українських медичних ВНЗ немає, тому роботою у цьому напрямі займаються переважно терапевти, неврологи, кардіологи та пульмонологи. Проте незабаром з розладами сну можна буде звертатися до сомнотерапевтів.

ГО "Інститут розладів сну та психотравматичних розладів" — єдина в Україні організація, яка у співпраці з факультетом медицини Університету Париж V (Франція) займається підготовкою таких спеціалістів.

Виникнення терміну "сомноедукація"

В жовтні 2023 року, в рамках Третього модулю міжнародної спеціалізованої сертифікатної Програми "Сон. Стрес. Психологічна травма", професор, доктор психології Малік Аіт-Аудіа запропонував нове поняття - "сомноедукація". Воно означає навчання зі сну та його порушень.

Вже 8 грудня 2023 року про "сомноедукацію" в рамках сомнотерапії було заявлено в наукових колах Франції на конференції, яка проходила в Будинку Хімії в Парижі.

багатогранність сомнотерапії

Історія створення і розвитку  сомнотерапії багатогранна та має багато різних трансформацій і наукових та практичних напрацювань, про що йтиметься згодом, в наступних публікаціях.

Майте гарний сон і гарні мрії! Будьте здоровими та довіряйте свій сон сертифікованим фахівцям!
Малік

Сомнотерапевт — це психолог або лікар, який пройшов додаткове міжнародне спеціалізоване навчання тривалістю мінімум один рік.

Наукові джерела та документи

Сомнотерапевти
Червень 2018 року. В Україні стартувала Міжнародна Сертифікатна Спеціалізована Програма "Сон. Стрес. Психотравма".

Покликання на наукові джерела:

ХОЧУ СПАТИ, АЛЕ СВІДОМІСТЬ ТРИМАЄ МЕНЕ НА ПОВЕРХНІ. ЯКИМИ БУВАЮТЬ РОЗЛАДИ СНУ ТА ЯК З НИМИ ВПОРАТИСЯ

СВІТОВА ФЕДЕРАЦІЯ УКРАЇНСЬКИХ ЛІКАРСЬКИХ ТОВАРИСТВ (Україна) Перша Міжнародна Наукова Конференція. ЩАСТЯ ТА СУЧАСНЕ СУСПІЛЬСТВО

№ 13 (2021): Наукові записки Національного університету "Острозька академія". Серія "Психологія". ПСИХОТЕРАПІЯ ПОРУШЕНЬ СНУ: ТРАНСДІАГНОСТИЧНИЙ ПІДХІД

XIX КОНҐРЕС СВІТОВОЇ ФЕДЕРАЦІЇ УКРАЇНСЬКИХ ЛІКАРСЬКИХ ТОВАРИСТВ (СФУЛТ). 27–29.10.2022. ЩАСТЯ ТА СУЧАСНЕ СУСПІЛЬСТВО Березень 20-21, 2020, Львів (Україна)

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ. Львівський національний університет імені Івана Франка. Філософський факультет. Тези звітної наукової конференції філософського факультету

ФІЛОСОФСЬКО-ПСИХОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ ДУХОВНОСТІ В ОСВІТІ ТА НАУЦІ. Збірник тез VI Міжнародної науково-практичної конференції 23 квітня 2021 року. Львів 2021

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ. Львівський національний університет імені Івана Франка. Філософський факультет. Тези звітної наукової конференції філософського факультету. Львів – 2022. Індивідуальний протокол при змішаних видах порушень сну

важливі документи:

Новини та події